Zvýšte svoj výkon a výdrž až o 50%! Ako? Správnym nastavením sedla

Obrázok historického cyklistického sedadla

Cyklistické sedadlo staršieho roku výroby

Áno, jednoduchým, správnym nastavením sedadla, je možné značne zvýšiť ako váš výkon, tak aj výdrž!

Správne nastavené sedlo je základnou podmienkou pre pohodlnú jazdu. Okrem toho že so správne nastaveným sedlom sa vám bude jazdiť pohodlnejšie, aj vaša chrbtica sa Vám určite poďakuje za jej menšie namáhanie. Navyše správnym nastavením sedadla dokážete efektívnejšie využívať silu, ktorú vyvíjate a tým dosahovať lepšie výsledky a väčšiu rýchlosť.

Ako už správne tušíte, v tomto článku si popíšeme ako si správne nastaviť sedlo tak, aby ste jazdili čo najefektívnejšie a čo najpohodlnejšie.

Nastavenie posedu sa líši od konkretného typu bicykla. Iný typ posedu majú špičkový pretekári na cestných bicykloch, iný zjazdári a freestylisti a iný ľudia, ktorí používajú bežné typy bicyklov pre rekreačných cyklistov.

My si rozoberieme nastavenie posedu práve pre poslednú menovanú skupinu a to rekreačných cyklistov. Na túto skupinu sa zameriame hlavne z toho dôvodu, že je najpočetnejšia a pravdepodobne do nej patríte aj vy – náš čitateľ.

Obsah

  1. Úvod
  2. Nastavenie sedla
  3. Rady na záver
  4. Záver

Nastavenie sedla

Poloha sedla? Vodorovne!

Správne nastavené sedlo má byť vo vodorovnej polohe a teda nemá byť špičkou ani dole, ani hore.

Ak máte sedlo nastavené špičkou hore, tak vaše pohlavné orgány by vedeli rozprávať, že prečo musia trpieť viac ako je potrebné. Nemučte ich, ezaslúžia si to. Pri špičke smerom nahor sa navyše Váš zadok šmýka dole zo sedla a Vy sa musíte neustále priťahovať. Veríme že to nie je pohodlné.

Ak máte naopak sedlo nastavené špičkou dole, tak sa budete šmýkať na opačnú stranu a teda smerom dopredu. V tomto prípade Vám naopak nepoďakujú Vaše ruky, pretože pri zošmykaváni sa budete mať tendenciu odťahovať sa od volantu.

Teda správne nastavené sedlo by malo byť vo vodorovnej polohe. Táto podmienka sa môže niekedy mierne porušiť a sedlo sa môže nastaviť mierne, ale naozaj len mierne špičkou dole. Všetko závisí od typu sedadla, jeho mäkkosti, profilu a samozrejme od vašej postavy.

Aká je správna výška?

Nastavenie správnej výšky je najťažšou úlohou pri nastavovaní sedla.

Tu budeme vychádzať z viacerých vedeckých výskumov, v ktorých vedci testovali aká je najvhodnejšia pozícia sedla tak aby všetky svaly na nohách pracovali počas čo najdlhšej doby záberu na plný plyn. Pri testovaní vzali niekoľko jazdcov a ich výkon merali rôznymi spôsobmi, či už množstvom spotrebovaného kyslíka spolu s vyvíjaným výkonom, alebo pomocou snímacích elektród umiestnených na nohách jazdcov, ktoré snímali presnú aktivitu svalov.

Vďaka týmto údajom následne vypočítali a zistili kedy sú svaly najaktívnejšie a podľa toho dokázali určiť najlepšiu polohu sedla tak, aby sa svaly do týchto „aktívnych“ polôh dostávali čo najčastejšie a boli v nich počas čo najdlhšej doby záberu (otočenia kľuk pedálov). Poďme si teda popísať v akej výške má byť sedlo nastavené, tak aby ste mohli podávať čo najlepší výkon.

Aby sme mohli začať nastavovať výšku sedla, predpokladáme že máte vybraný bicykel správnej veľkosti (výšky). Ak netušíte či má váš bicykel správnu veľkosť, pozrite sa na náš článok, v ktorom sme veľkosti bicyklov rozoberali podrobnejsie.

Teda, rátame s tým že váš bicykel je naozaj správnej veľkosti. Vezmite do rúk bicykel, sadnite si na sedadlo a s nohami nastavte kľuky do vertikálnej polohy, teda aby boli rovnobežne so sedlovou trúbkou. Počas sedu položte nohu (v topánke) pätou na pedál kľuky ktorá je nižšie. Po položení by vaša noha nemala byť ani úplne natiahnutá ale ani veľmi skrčená (pri pohybe kľukou dozadu by sa mala noha mierne napínať).

Pokiaľ budete mať nohu priveľmi pokrčenú, tak nebudete vyvíjanú silu efektívne prenášať na kľuky bicykla a to je zle. Zosadnite z bicykla a dajte si sedlo o trocha vyššie a procedúru opakujte.

Ak vaša noha bude naopak úplne natiahnutá, tak vaša efektivita opäť nebude optimálna a navyše sa budete pri jazde tzv. presýpať, čo znamená že váš zadok sa bude presúvať zo strany na stranu. Opäť zosadnite z bicykla a dajte sedlo o čosi nižšie. Procedúru opakujte pokiaľ nebude sedlo správne nastavené.

Aká je správna poloha chodidla na pedáli

Výšku sedla teda máme nastavenú. Teraz prichádza na rad správna poloha chodidla na pedáli.

Väčšina cyklistov používa nášľapné pedále. Pri používaní týchto pedálov je potrebné najprv začať u zarážok, ktoré sa prichytávajú na topánky. Zarážky musíte pri montáži dobre pritiahnúť, pretože ak skrutky nepritiahnete na doraz, záražka sa bude na topánke hýbať a nemusí sa Vám ju podariť z pedálu odopnúť.

Noha by mala byť na pedali položena rovnobežne s kľukou. Táto poloha je veľmi dôležitá, pretože inak budete šliapať s kolenami od seba, čo samozrejme nie je správne.

Presnú polohu chodidla na pedále môžeme určiť polohou kĺbu najväčšieho palca na nohe. Poloha tohto kĺbu by mala byť priamo nad osou pedálu. Práve v tejto pozícii sa sila z nôh najlepšie prenáša na kľuky bicykla. Teda ani za a ani pred osou pedálu, ale priamo nad ňou!

Vodorovný posun sedla

Sedlo už máme takmer nastavené. Ostáva posledný krok a to vodorovný posun sedla vzhľadom na pedále.

Nastavte kľuky pedálov do vodorovnej polohy, sadnite na bicykel a položte (zacvaknite) nohy na pedále. Vezmite vopred pripravenú šnúrku so závažim a priložte ju na vrchol kolena. Pri správnom nastavení by mala šnúrka dole križovať os pedálu. Ak ju nekrižuje, upravte vodorovný posun sedla tak, aby ju križovala.

Rady na Záver

Na záver nášho návodu tu pre vás máme ešte zopár malých rád. Napríklad ako si uľachčiť nastavovanie sedla ak kupujete nový bicykel a starý predávate a podobne.

Kúpa nového bicykla a predaj starého

Ak sa chcete zbaviť svojho starého bicykla a kúpiť si nový, odporúčame Vám si pred predajom toho starého odmerať základné vzdialenosti nastavenia sedla.

Medzi tieto základné vzdialenosti patria:

  • výška sedla od stredovej osy,
  • vzdialenosť špičky sedadla od riaditiek.

Z dôvodu rozličných veľkostí a tvarov rámov, nie je potrebné merať výšku sedla od zeme.

Vďaka týmto údajom bude pre vás nastavovanie sedla na novom bicykli menej náročné.

Ponechanie starého sedla

Pri predaji starého bicykla je taktiež vhodné si ponechať staré sedlo. Starý bicykel teda predajte bez sedla, alebo pred predajom kúpte sedlo nové, s ktorým ho predáte.

Váš zadok je totiž zvyknutý na pôvodné sedlo a pokiaľ ste s ním aj vy celkovo spokojný, tak prečo ho meniť? Nasaďte si ho na nový bicykel a Váš zadok bude určite vďačný.

Správny posed

Sedlo máte nastavené. To ale ešte nie je všetko. Váš posed na bicykli je ešte dôležitejší.

Pri správnom posede na bicykli, by sa mali hýbať len vaše nohy a vaša panva a trup by mali byť skoro bez pohybu.

Na bicykli by ste mali sedieť kľudne a určite by ste sa nemali takzvane „presýpať“, teda Váš zadok by sa nemal pri šľiapani presúvať z jednej strany na druhú.

Prvotné nastavovanie zarážok na topánkach

Ak prvýkrat obúvate topánky a nastavujete si na nich zarážky, myslite na to, že už pri prvom utiahnutí sa Vám na topánkach vytvoria stopy od zúbkov na zarážkach. Pri následnom prestavovaní zarážok, budú mať zúbky tendenciu zosúvať sa do týchto stôp. Preto buďte veľmi pozorný a čo najprešnejší už pri prvotnom nastavovaní.

Záver

Sedlo je nastavené. Je možné že zo začiatku sa vám na ňom nebude sedieť pohodlne, ale to je len o sile zvyku. Doteraz ste totiž sedeli na zle nastavenom sedle a vaše telo si na to zvyklo. Musíte si navyknúť na nový posed a potom budete schopný zhodnotiť, ktorý posed je lepší a veríme, že to bude ten náš.

Pridaj komentár

Viac:
Ďalší úspech Slovenska! Tentokrát to bol Peter Velits

Slovenská cyklistika si pripísala na konto ďalší úspech! Tentokárt zahviezdil Slovenský cestný cyklista Peter Velits, ktorý jazdí za tím Omega...