Po Viedni na bicykli? Šialené? Presvedčíme Vás o tom že nie!

Slečny využívaju služieb Citybike

Slečny využívaju služieb Citybike

Dnešný článok bude trochu iný ako predchádzajúce.

Svojim spôsobom sa síce jedná o návod, ale nie o návod, na aké ste boli doposiaľ zvyknutí. Neukažeme si žiaden návod na údržbu bicykla, správny výber bicykla, základnú výbavu cyklistu ani nič podobné.

Dnes by som Vám rád priblížil (pre mňa) úžasný zážitok z Viedne, ktorý Vás možno inšpiruje a nabudí k návšteve hlavného mesta naších juhozápadných susedov.

Obsah

 1. Čo je to Citybike?
 2. Ako funguje vypožičanie bicykla?
  1. Registrácia
  2. Vypožičanie bicykla
  3. Vrátenie bicykla
 3. Je jazda na bicykli po Viedni bezpečná?
 4. Naozaj sa dá na bicykli dostať všade?
 5. Je Citybike naozaj úplne zadarmo?
 6. Využívajú Citybike aj samotní Viedenčania a Rakúšania?
 7. Aké sú nevýhody Citybike?
 8. Záver

Čo je to Citybike?

Ako už nadpis dnešného článku napovedá, po Viedni sa dá cestovať aj na bicykli. To asi nie je vôbec zaujímavá informácia. Veď na bicykli sa dá isť po Bratislave, Košiciach, Prahe dokonca aj po New Yorku, že?

Súhlasím, ale! Vo Viedni som narazil na CityBike. CityBike je služba ponúkaná mestom Viedeň. Je to, veľmi zjednodušene povedané, požičovňa bicyklov, ktorá je dostupná každému.

CityBike má aktuálne 116 staníc rozmiestnených po celej Viedni na tých najstrategickejších miestach a disponuje približne 1400 bicyklami. Podľa oficiálnych štatistík projektu sa minulý rok do systému zaregistrovalo približne 480 000 užívateľov, ktorí si vypožičali bicykel približne 790 000 krát a najazdili viac než 2,5 milióna km.

Ako funguje vypožičanie bicykla?

Samotné vypožičanie bicykla je na prvý pohľad celkom zložité, ale keď sa Vám to po prvý krát podarí, už to bude hračka.

Citybike stanica

Citybike stanica

Poďme si teda povedať celý postup:

Registrácia

Pred samotným vypožičanim bicykla je potrebné sa zaregistrovať do siete citybike. Zaregistrovať sa môžete na svoju VISA alebo Maestro kartu, prípadne si môžete požiadať o vydanie Citybike karty.

Registráciu je možné vykonať z pohodlia domova cez internet (v tomto prípade sú možné všetky 3 formy registrácie a pri zvolení 3. formy, je potrebné registrovať sa aspoň mesiac v predstihu aby Vám stihlas Citybike karta prísť domov poštou.) alebo priamo na niektorej zo staníc s bicyklami (tu sú možné len prvé 2 formy registrácie).

Osobne doporučujem registráciu cez internet na svoju platobnú kartu. Na nič nečakáte a máte to rýchlo za sebou.

Táto registrácia stojí symbolické 1 euro, ktoré Vám ostane na účte ako kredit. Pri registrácii si taktiež zvolíte Vaše prihlasovacie meno a heslo. Heslo si voľte tak, aby ste si ho ľahko zapamatali a nebolo príliš dlhé, budete ho potrebovať pri každej výpožičke bicykla.

Vypožičanie bicykla

Po úspešnej registrácii, je na čase konečne si požičiať bicykel a užívať si jazdu.

Musíte teda nájsť najbližšiu stanicu s bicyklami. Stanice sa zvyčajne nachádzajú pri staniciach metra, alebo pri významných turistických atrakciach. Interaktívnu mapu nájdete na stránkach Citybike.

Keď už ste našli stanicu a nachádzajú sa v nej bicykle, tak si vyberte jeden z nich, ktorý si chcete vypožičiať. Pri výbere odporúčam pozerať na to, či má bicykel prehadzovačku, či má nastavené sedlo do vašej pozície (ušetrenie času na prestavovanie), atď.

Ak už máte vytipovaný bicykel, pristúpte k terminálu, zvoľte si požadovaný jazyk a vložte doňho kartu, na ktorú ste sa registrovali. Ak ste sa registrovali na svoju platobnú kartu, vložte túto kartu. Ak na Citybike kartu, tak je potrebné mať pri sebe naopak túto kartu.

Po čase Vás terminál vyzve k vybratiu karty a k výberu požadovaného bicykla. Po zvolení čísla bicykla už len zadáte svoje heslo, ktoré ste použili pri registrácii a ak všetko prebehne správne, terminál Vás vyzve aby ste si šli pre svoj bicykel.

Pri stojane s bicyklom stlačite zelené tlačidlo, bicykel sa odomkne a Vy sa môžete vydať na cestu.

Vrátenie bicykla

Bicykel je možné vrátiť do akejkoľvek stanice, ktorá má voľné miesto. Bicykel stačí zaklapnúť do stojana, vyskúšať či sa úspešne uzamkol a to je všetko! Bicykel je vrátený.

Je jazda na bicykli po Viedni bezpečná?

Dovolím si jednoznačne povedať že áno! Samozrejme, vždy existuje určité riziko nehody, musím ale zdôrazniť, že šoféri sú naozaj ohľaduplní a slušne vyhovaní. S cyklistami na ceste rátajú a prispôsobujú tomu svoju jazdu.

Druhým dôležitým faktorom je, že na dôležitých cyklistických trasách sa nachádzajú cyklistické chodníky, ktoré sú v úrovni chodníkov pre chodcov a teda oddelené od normálnych ciest. Na menej dôlezitych trasách síce cyklistické chodníky nie sú od cesty pre auta fyzicky oddelené, majú ale vyznačený vlastný pruh.

Navyše tu nájdete semafory špeciálne pre cyklistov, teda na bezpečnosť a príjemnú jazdu sa myslí naozaj z každého smeru.

Myslím, že taktiež výbava citybikov je celkom dôležitá. Každý bicykel totiž disponuje funkčnými svetlami, ktoré sú poháňané nábojovým dynamom. Vďaka tomu Vás okolie uvidí aj v noci a šere. Ďalej tu nájdete spoľahlivé brzdy a zvonček. Čo viac Vám treba? 🙂

Naozaj sa dá na bicykli dostať všade?

Áno.

Síce nie všade vedie vyznačený cyklistický chodník. To ale nie je významný problém. Cyklistickým chodníkom sa dostanete do blízkeho okolia cieľovej stanice a následne môžete do cieľovej stanice dôjsť či už po ceste ako účastník cestnej premávky, alebo tlačením bicykla po chodníku ako chodec (kľudne môžete mierne zariskovať a ísť na bicykli aj po bežnom chodníku).

Citybikom po Viedni

Citybikom po Viedni

Je Citybike naozaj úplne zadarmo?

Áno aj nie. Poďme si to teda celé ujasniť a vysvetliť.

Registrácia Vás vyjde na symbolické 1 euro, ktoré sa Vám následne prevedie na kredit, ktorý budete mať na svojom účte.

Vypožičanie bicykla je vždy zdarma. 1. hodina jazdy na bicykli je taktiež vždy zdarma. Ak vypožičanie trvá dlhšie ako 1 hodinu, tak sa účtuje za 2. hodinu suma 1 euro, za 3. hodinu suma 2 eura, za 4. a každú ďalšiu hodinu suma 4 eura.

Ukážeme si to v tabuľke:

Doba vypožičania Cena vypožičania
do 1 hodiny 0€
1 – 2 hodiny 1€
2 – 3 hodiny 3€
4 a viac hodín 7€ a viac

Na bicykli sa teda dá cestovať úplne zadarmo a to ak vaša doba vypožičania nikdy neprekročí 1 hodinu. Ak by ste náhodou potrebovali bicykel na dlhšiu dobu a nechceli by ste platiť a nemali by ste veľmi naponáhlo, tak je možné bicykel pred uplinutim hodiny vrátiť, počkať minimálne 15 minút a znovu požičiať. Ak tých 15 minút nedodržíte, obidve doby sa Vám budú počítať do spoločnej doby.

Využívajú bicykle aj samotní Viedenčania a Rakúšania?

Áno a vo veľkom!

Zaručujem Vám, že vo Viedni uvidíte cyklistov. Veľa a všade. Ľudia tam bicykel využívajú ako dopravný prostriedok do práce, na rande a vlastne hocikde. Nie je problém zazrieť ani mužov v obleku, nohaviciach a kravate ako si to upaľujú na bicykli :-).

Bicykel ale nie je všetko. Viedenčania hojne holdujú aj jazde na kolobežke. Nie je teda problém zazrieť nie len mnoho detí na kolobežkách ale aj 50-60 ročné tety ako šoférujú tú svoju kolobežku.

Myslím si, že sa tu nie je čomu čudovať. Kolobežka je super vec ak to máte z domu k stanici metra trochu ďalej, prípadne ak sa Vaša práca nenachádza priamo pri stanici metra. Kolobežkou sa odveziete k metru, zložíte ju, odveziete sa metrom kam potrebujete, zas ju postavíte do prevádzky schopného stavu a pokračujete na kolobežke. 🙂

Aké sú nevýhody Citybike?

Je tu pár vecí, ktoré je potrebné zmieniť. Poďme teda na to:

 • stanica je ďaleko od Vašej aktuálnej polohy: môže sa stať, že stanica nebude poblízku, prípadne, že ako turista sa nebudete vedieť zorientovať a teda bude pre Vás ťažšie rýchlo nájsť nejakú stanicu
 • v stanici nie je žiaden bicykel: taktiež sa môže stať, že v niektorej stanici nebude žiaden dostupný bicykel. Tento stav je celkom reálny ráno keď idú ľudia do práce a školy a poobede, keď sa vracajú domov. Vtedy Vám ostávajú 2 možnosti a teda počkať kým sa nejaký objaví, alebo sa vybrať do ďalšej stanice. Na každom terminále sa môžete pozrieť na interaktívnu mapu, kde uvidíte aktuálny stav bicyklov vo všetkých staniciach, je teda ľahké vybrať sa k takej, kde je bicyklov dosť.
 • stanica, kam chcem vrátiť bicykel je plná: táto varianta je taktiež celkom pravdepodobná. V tomto prípade máte opäť 2 možnosti, a to počkať kým si niekto vypožičia nejaký bicykel a uvoľní Vám tým miesto, alebo ísť s bicyklom do inej stanice.

Záver

Napriek spomenutým nevýhodam si myslím, že Citybike vo Viedni je skvelá služba!

Mesto týmto projektom podporuje pohyb (a tým aj lepší zdravotný stav) ako u svojich obyvateľov tak aj u turistov. Okrem toho, je takto možné ušetriť značné náklady na dopravu. Turisti si taktiež majú možnosť pozrieť Vieden v celej jej kráse a neobmedzovať sa len na pamiatky a stanice metra.

Takúto službu by som určite uvítal v mnohých slovenských ako aj českých mestách. Problém ale vidím v neochote samotných miest, nedostatku cyklistických trás, nedisciplinovnaosti vodičov a najmä v tom, že v našich končinách by takéto bicykle pravdepodobne zmizli behom 1. noci. Riešenie by sa ale určite dalo nájsť, treba ale chcieť. Ako zo strany občanov, tak aj predstaviteľov jednotlivých miest.

2 comments for “Po Viedni na bicykli? Šialené? Presvedčíme Vás o tom že nie!

 1. Roman
  28. augusta 2017 at 7:29

  dobry den prajem, chcel by som sa spytat ci sa daju pozicat dva bicykle na jednu osobu (registraciu), alebo sa musi kazdy zaregistrovat . dakujem, s pozdravom rp

  • 28. augusta 2017 at 20:07

   Dobrý večer,

   Kompletné informácie môžete nájsť na oficiálnej stránke https://www.citybikewien.at/en/ (ak nerozumiete anglicky ani nemecky tak si stránku nechajte preložiť v prehliadači Google Chrome alebo v službe Google Translator).

   Ked sme navštívili Viedeň (pred cca 2-3) rokmi, tak to bolo 1 registrácia na 1 osobu. Respektíve 1 registrovaná platobná karta na 1 osobu. Takže nebolo možné požičiať si 2 bicykle na 1 registráciu. Možno sa to zmenilo ale skôr si myslím že nie.

Pridaj komentár

Viac:
Eco logic

Ak tento symbol nájdete pri nejakom našom produkte, tak to znamená, že daný produkt bol vyrobený z recyklovaných materiálov. Našu...