Recenzia: In Mold technológia – pokrok pri vývoji cyklistických prilieb – popis, ukážka, výhody

Obrazok prierezu prilbou s In Mold technológiou

Prierez prilbou s In Mold technológiou

Šport všeobecne znamená zábavu a obetovanie, ale taktiež aj riziko úrazu.

Cyklistika patrí k športom kde sa nestáva až tak veľa nehôd ale o to sú tieto nehody vážnejšie. Práve preto je obzvlášť dôležité nosiť ochranné pomôcky a to najmä cyklistickú prilbu. Výber vhodnej cyklistickej helmy ale aj iných ochranných pomôcok je prvým krokom k ochrane Vášho zdravia.

Na trhu je mnoho cyklistických heliem, ktoré ponúkajú rôzny stupeň ochrany. Pre dosiahnutie čo najvyššej ochrany je potrebné zvážiť mnoho faktorov, ktoré sa pri vývoji prilby používajú. Medzi tieto faktory patria napr. sieťka proti hmyzu, reflexné farby alebo nálepky prilby, príslušenstvo prilby alebo asi najdôležitejší faktor a to štruktúra prilby.

V dnešnom článku sme sa rozhodli popísať technológiu používanú pri výrobe cyklistických prilieb nazývanú In Mold. Keďže aj na našom e-shope Funes.sk môžete nájsť mnoho prilieb vyrábaných práve touto technológiou, tak si ju tu teda rozoberieme.

Čo je to teda In Mold technológia? Je to technológia, ktorá sa používa práve pri výrobe štruktúry prilby, teda dá sa povedať najdôležitejšom faktore ovplyvňujúcom stupeň ochrany, ktorý prilba dokáže ponúknuť.

Ako sa vyrábali prilby kedysi

Pri pôvodnom staršom výrobnom procese sa samostatne vytvoria dve časti prilby a to vonkajšia škrupina a vnútorná škrupina. Tie sú následne zlepené dokopy a takto vytvoria samotnú prilbu, ktorá je následne predávaná.

Takáto prilba, ak je certifikovaná, spĺňa potrebné ochranné vlastnosti, ale sú tu určité nevýhody, ktoré ju znevýhodňujú. Hlavnou nevýhodou je vyššia hmotnosť ako aj absencia vetracích otvorov, ktorá môže vadiť najmä v teplejšom počasí. Výhodou sú naopak lepšie šmykové vlastnosti prilby, kedy pri dopade jazdca hlavou na zem, má prilba menší trecí odpor, čo môže pomôcť zmierniť prípadné zranenia krku alebo mozgu.

Detailný popis In Mold technológie

Nové výrobné procesy používajúce InMold technológiu sa odlišujú tým, že pri výrobe prilby sa vytvára celá prilba naraz ako jeden celok. Nevytvárajú sa teda dve oddelené časti prilby, ktoré sa následne zlepia dokopy.

Celý proces vyzerá tak, že najprv sa vytvorí vonkajšia štruktúra (škrupina) prilby a následne sa do nej pomocou trysiek vyplní špeciálna hmota, ktorá po stvrdnutí vytvorí vnútornú časť prilby, ktorá je dokonale spojená s vonkajšou časťou a teda prilba predstavuje jednoliaty celok.

Stvrdnutá vnútorná časť prilby pripomína polystyrén. Bežný polystyrén je ale v porovnaní s materiálom použitým pri výrobe prilby výrazne menej tvrdý.

Vďaka tejto technológii je prilba veľmi ľahká, čo výrazne pomáha pri vrcholových športoch. Pevnosťou a ochranou je na úrovni hardshellových prilieb, keďže všetky helmy podlehajú rovnakej certifikácii. Helma má ale vďaka vetracím otvorom nepochybne lepšie odvetrávanie.

Tým že je prilba vyrobená ako jednoliaty celok, jej štruktúra skvelo absorbuje silné bodové nárazy. V praxi to znamená, že ak s helmou tvrdo narazíte na ostrý povrch (kameň, obrubník, strom), sila pôsobiaca na prilbu sa rovnomerne rozloží na jej celý povrch a tým pádom je Vaša hlava dobre chránená.

Pre lepšiu predstavu pripájame krátke video, na ktorom môžete vidieť ako takáto prilba, používajúca In Mold technológiu, vyzerá v realite.

Záver

Technologický pokrok v cyklistike napreduje míľovými krokmi.

Dnes sme Vám predstavili technológiu In Mold, využívanú pri výrobe cyklistických prilieb. Vďaka tejto technológii sú výrobcovia schopní vyrobiť ešte ľahšie prilby s rovnakými ochrannými účinkami ako kedykoľvek predtým.

Pri výrobe samotnej prilby sa používa okrem In Mold technológie aj množstvo iných technológii ako EPS, špeciálne upínacie systémy, antistatická úprava povrchu prilby, sieťky proti hmyzu, využitie reflexných farieb a nálepiek, atď.

Niektoré z ďalších technológii si predstavíme v ďalších článkoch na našom blogu.

Dúfame že bol pre Vás tento článok prínosný a ak si plánujete kupovať novú cyklistickú prilbu, navštívte náš internetový obchod Funes.sk a vyberte si z našej širokej ponuky.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte nás prosím na sociálnych sieťach, emailom, …

4 comments for “Recenzia: In Mold technológia – pokrok pri vývoji cyklistických prilieb – popis, ukážka, výhody

 1. 1. apríla 2014 at 1:51

  Nejaký crash-test? (Inak má informácia nulovú hodnotu.)

  • 1. apríla 2014 at 14:28

   Dobrý deň pán Rudolf,

   v prvom rade naozaj ďakujeme za Váš komentár.

   Pokúsili sme sa nájsť nejaké videa s crash-testami, ale bohužial, nepodarilo sa nám nájsť žiadne vhodné video.

   Takáto odpoveď nám ale nestačila a tak sme sa pokúsili dohľadať ďalšie informácie. Nakoniec sme predsa našli nasledujúce video: https://www.youtube.com/watch?v=LY-Q-9FA7BU ako aj tento článok: http://www.helmets.org/hardshel.htm

   Z priloženého videa ako aj článku vychádza, že obe typy prilieb sú dá sa povedať rovnako bezpečné. Výhodou In-Mold prilieb je nižšia hmotnosť a lepšie odvetrávanie. Naopak výhodou hard-shellových prilieb sú lepšie šmykové/trecie vlastnosti, teda že prilba pri náraze na nejaký povrch kladie menší odpor a teda sa lepšie šmýka, čo môže zmierniť zranenia krku alebo mozgu.

   Článok sme upravili vzhľadom k týmto informáciam.

   Dúfam, že Vám takáto odpoveď postačuje a ešte raz ďakujeme za pripomienku, ktorá nám pomohla vylepšiť tento článok. 🙂

 2. 2. apríla 2014 at 13:48

  Skvelé, takto si predstavujem prípravu výborného článku. 🙂

  • 2. apríla 2014 at 13:58

   Dobrý deň,

   sme radi, že Vás naša odpoveď uspokojila a ďakujeme za reakciu.

   Prajeme pekný deň.

Pridaj komentár

Viac:
Čo si vziať na bicykel? Základna výbava každého cyklistu

Správny cyklista by so sebou pri každej vychádzke na bicykli mal mať základné vybavenie, ktoré mu umožní vyriešiť nečakané závady,...