Dotácie pre bicykle a elektrobicykle 2020

Ministerstvo životného prostredia vo svojom „Národnom programe znižovania emisii“ prišlo s návrhom dotovania elektrobicyklov, bicyklov alebo trojkoliek.

Dotácia má predstavovať 50% z celkovej sumy produktu, maximálne však do výšky 1 000 eur. Program je zameraný na dosiahnutie ekologických cieľov ministerstva.

Z návrhu ministerstva :

Podpora bude zameraná na pedálové bicykle (aj skladacie bicykle), na trojkolky a na bicykle s asistenčným elektrickým pohonom („pedelec“). Podpora sa nevzťahuje na motocykle, skútre alebo mopedy,“ 

Vzorom môže byť Fínsko, ktoré osvetovou činnosťou motivuje a mení myslenie ľudí. Na záchrane klimatických zmien sa môže podieľať aktívne každý človek, ktorý vymení pohodlné auto za menej pohodlnejší bicykel alebo elektrobicykel.

Fínsko si za prostriedok na zníženie emisií zvolilo elektrobicykel. Od júna  roka 2018 začalo s rozdávaním dotácií  tým obyvateľom, ktorí si zakúpia do konca roka 2021 elektrobicykel. Na tento účel vyčlenila vláda 16,3 milióna eur, čo by malo stačiť na nákup 40 700 elektrobicyklov.  Vláda chce týmto krokom do roku 2030 o tretinu zvýšiť podiel trás, ktoré ľudia absolvujú peši alebo na bicykloch. Ministerstvo dopravy sa odvoláva na štúdiu, z ktorej vyplýva, že jazda na elekrobicykloch vedie ľudí, aby nimi jazdili aj na dlhšie trasy, pre ktoré je klasický bicykel nevyhovujúci  a tak nechali auto doma.

www.funes.sk 

Pridaj komentár

Viac:
Invista™ Coolmax®

Materiály Coolmax sa radia medzi najefektívnejšie materiály súčasnosti. Ich základnými vlastnosťami sú nízka hmotnosť, vysoká priedušnosť a rýchle schnutie. Coolmax...