Aký zvoliť materiál rámu? Prehľad vlastností jednotlivých materiálov.

Obrázok rámu z karbónových vlákien

Delta 7 Arantix – rám z karbónových vlákien

Technologický pokrok neustále napreduje a to platí aj v oblasti cyklistiky. Závodné špeciály sú jedna špičková technológia za druhou a cenou hravo predbehnú aj lacnejšie osobné auto.

Tento technologický pokrok dorazil aj do oblasti výroby rámov pre bicykle. Teraz nehovoríme len o rámoch pre vyššie spomenuté závodné špeciály, ale o rámoch celkovo. Napríklad taký karbónový rám, ktorý bol niekedy výsadou len najdrahších športových cestných bicyklov si v súčasnosti môže dovoliť už aj bežný smrteľník.

Poďme si teda popísať z akých materiálov sa súčasné rámy vyrábajú a aké sú ich vlastnosti.

Aké materiály sa používajú k výrobe rámov?

Na výrobu dnešných rámov sa používajú hliník, horčík, karbón, scandium, oceľ a titan. V tomto krátkom článku si teda predstavíme:

Hliníkové rámy (ALU)

Za hliníkové rámy sa označujú rámy vyrobené z hliníka, ku ktorému sú pridané rôzne prímesy. Tieto prímesy dodávajú hliníku vlastnosti, ktoré mu chýbajú. Teda v realite sa jedná o rámy z hliníkových zliatin. Tieto rámy sa často označujú skratkou ALU, prípadne na základe typu zliatiny aj dural, allux, alloy, alutron, atď…

Ako je známe hliník je veľmi ľahký ale málo pružný. Vďaka tomu sú rámy vyrobené z hliníkových zliatin veľmi ľahké. Ďalšou výhodou je bočná tuhosť rámu. Lepšie vlastnosti hliníkových rámov, sa okrem pridávania prímesí, dosahujú aj takzvanou profiláciou (tvarovaním) trubiek. Naopak nevýhodami sú už spomenutá malá pružnosť a taktiež vyššia cena v porovnaní s oceľovými rámami.

Medzi ďalšie označenia týchto rámov patria číselné označenia ako 6061, 7005, 7020, …

Karbónové rámy (carbon)

Ako karbónové rámy sa označujú rámy vyrobené z karbónu.

Karbón je materiál, ktorý vzniká prekladanim vrstiev karbónovej tkaniny a spojiva. Tieto vyrstvy sa kladú do špeciálnych foriem, kde je následne tkanivo pri vysokom tlaku a vysatom vzduchu (vákuum) spečené. Vďaku tomuto „zapečeniu“ karbón drží svoj tvar.

Karbón je momentálne najlepší ale zároveň aj najdrahší materiál, ktorý sa používa na výrobu rámov bicyklov. Vysoká pružnosť, pevnosť a veľmi nízka hmotnosť sú vlastnosti, ktoré z neho robia TOP materiál.

Oceľové rámy (Hi-Ten)

Posledným používaným materiálom je oceľ. Výhodou týchto rámov je nízka cena a veľká pružnosť. Za pomerne veľkú nevýhodu sa považuje vysoká hmotnosť ocele a teda aj samotných rámov.

Práve kvôli vysokej hmotnosti sa často k výrobe používajú rôzne zliatiny ocele, ktoré túto nevýhodu mierne odstraňujú. Medzi najčastejšiu zliatinu patrí CrMo (ušľachtilá oceľ s prísadou chrómu a molybdénu). Vďaka tvrdosti zliatiny môžu byť trúbky rámu tenšie a teda rám celkovo ľahší. Oceľové rámy môžete často nájsť pod označením Hi-Ten alebo práve CrMo.

Oceľovými rámami sú dnes vybavené hlavne BMX a Freestyle bicykle. V menšom rozsahu ich nájdete aj v iných kategóriach bicyklov, prevažne u lacnejších modelov a taktiež pri detských bicykloch.

Na záver pripájame prehľadnú tabuľku so zhrnutím výhod jednotlivých materiálov:

Hliník Karbon Oceľ (Hi-Ten)
+ nízka hmotnosť + pevnosť + tuhosť
+ tuhosť + extrémna ľahkosť + pružnosť
+ dobré spracovanie

 

Pridaj komentár

Viac:
Zvýšte svoj výkon a výdrž až o 50%! Ako? Správnym nastavením sedla

Áno, jednoduchým, správnym nastavením sedadla, je možné značne zvýšiť ako váš výkon, tak aj výdrž! Správne nastavené sedlo je základnou...