Ako vybrať topánky na bicykel

Cyklistické tretry

Cyklistické tretry

Aby bola jazda na bicykli potešením, je okrem správneho bicykla potrebná aj dobrá a hlavne pohodlná výbava.

Súčasťou výbavy nie je len oblečenie a prilba, ako väčšinu ľudí ihneď napadne, ale aj obuv. Áno, správna obuv je na bicykli veľmi dôležitá a práve o nej bude dnešný článok.

Pre pohodlnú jazdu má veľky význam výber vhodnej obuvi. Pri voľbe obuvi musíme myslieť na to, že práve cez topánky, zväčša cyklistické tretry, sa sila šľapania prenáša na pedále a že je dôležité aby sme sa v nich cítili pohodlne. Tretry a nášľapné pedály nám taktiež dodajú väčšiu kontrolu nad bicyklom a poskytnú omnoho lepší zážitok z jazdy.

Poďme si teda popísať ako si správne vybrať cyklistické tretry.

Pri výbere cyklistickej obuvi musíme, ako prvé, zvážiť, pre aké účely si topánky kupujeme.

Ak máme rádi pohodové vychádzky prerušované prechádzkami po prírodnych pamiatkach, tvrdá karbónová podrážka závodných modelov pre nás nebude to pravé. V takomto prípade zvolíme skôr turistický model s mäkšou podrážkou s gumovými výstupkami. V takýchto topánkach bez problémov zvládneme aj peší výstup k zrúcanine hradu, či k inej pamiatke, ktorú budeme na výlete míňať.

Ak si kupujeme tretry výlučne pre športové a závodné použitie, zvolíme tuhší model s karbónovou podrážkou, ktorá nohe poskytuje dostatočnú oporu a zaisťuje vysoko efektívny prenos sily na pedál. Hlavným cieľom je v tomto prípade výkon a nízka hmotnosť topánky.

Systém upínania je u všetkých typov cyklistických tretier podobný. Upevňujeme ich zväčša pomocou remeňa so suchým zipsom, ktorý je doplnený prackou.

Pri výbere správnej obuvi kladieme dôraz najmä na pocit. Topánka nás nesmie nikde tlačiť. Pri chôdzi by sa nám však nemala vyzúvať päta.

1 comment for “Ako vybrať topánky na bicykel

Pridaj komentár

Viac:
Peter Sagan má na konte ďalšie víťazstvo.

Sezóna v cestnej cyklistike je v plnom prúde. V sobotu náš Peter Sagan vyhral Belgickú klasiku a dnes stal opäť...