Ako si vybrať správny typ bicykla

Horský bicykel Rock Machine

Horský bicykel Rock Machine

Obsah

 1. Úvod
 2. Základné vysvetlivky
 3. Kategórie bicyklov
 4. Záver

Úvod

Pri kúpe nového ale aj používaného bicykla je dôležité zvoliť si správny typ bicykla, ktorý bude plne vyhovovať naším potrebám. Pred samotnou kúpou bicykla, by sme mali mať jasno v týchto veciach:

 • Účel a typ povrchu: mali by sme byť rozhodnutý o tom k akému účelu bude bicykel primárne slúžiť a na akom povrchu ho budeme primárne využívať. Teda či chceme bicykel pre jazdu v ťažkých lesných terénoch, ako dopravný prostriedok do práce, pre rekreačne účely, pre závody v cestnej cyklistike, prípadne na freestyle a skákanie prekážok, atď.

 • Rozpočet: Mali by sme mať predstavu v akej cenovej hladine by sa mal bicykel pohybovať a teda aké sú naše finančné možnosti

 • Výška a váha: V neposlednom rade by sme taktiež mali poznať výšku a približnú váhu človeka, pre ktorého bude bicykel určený

Základné vysvetlivky

V článku budeme často spomínať veľkosti bicyklov. Pokiaľ nebude uvedené inak, vždy sa jedná o veľkosť rámu, ktorá sa meria ako vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej trúbky rámu bicykla. Niekedy ale môžeme myslieť na veľkosť (priemer) kolies. Vtedy to ale implicitne uvedieme v danej časti textu. Veľkosti sú zvyčajne uvádzane v palcoch (značka palca je: “) (1 palec = 2,54 cm). Niekedy ale môžu byť uvedené aj v cm, mm alebo vo veľkostiach ako ich poznáme z textilných odevov a teda S, M, L, XL, …

Kategórie bicyklov

V tomto článku si bicykle rozdelíme do následujúcich kategórií:

 1. Horské bicykle (MTB)

 2. Krosové a trekingové bicykle

 3. Mestské / Touringové bicykle

 4. Cestné bicykle

 5. BMX a FREESTYLE bicykle

 6. Zjazdové bicykle

 7. Dámske bicykle

 8. Detské bicykle

 9. Elektro bicykle

1. Horské bicykle

Bicykle z tejto kategórie sú vyhľadávané ľuďmi, ktorí radi jazdia v rozmanitom, prevažne lesnom teréne. Horské bicykle majú široké plášte, ktoré zaručujú lepšiu trakciu v lesnom teréne. Preto sú primárne určené do ľahkých až extrémne náročných terénov. Okrem toho sú horské bicykle menšieho vzrastu (zvyčajne 26“) aby zaručovali lepšie riadenie a manévrovateľnosť.  Výber konkrétneho modelu je potrebné zvážiť podľa nasledujúcich kritérií:

 • v ako náročnom teréne chceme prevažne jazdiť
 • ako často chceme jazdiť
 • aká dlhá bude priemerná doba strávená na bicykli

Na základe týchto kritérií sa môžeme rozhodnúť pre lacnejší model, ktorý je vhodný do jednoduchších terénov, na menej časté používanie a na krátke pobyty na bicykli, alebo sa môžeme rozhodnúť pre modely drahšie. Pri výbere horského bicykla by sme si taktiež mali ujasniť, či chceme bicykel

O konkrétnych typoch rámov a typoch odpruženia si napíšeme v našich ďalších článkoch. V kategórii horských bicyklov sa v poslednej dobe začali objavovať aj 29“ bicykle, ktoré sú pre túto kategóriu nezvyčajné. Rozdiel medzi 26“ a 29“ je nasledujúci:

 • 26“ bicykle sú lepšie ovládateľné, istejšie v zákrutách a výjazdoch ale mierne pomalšie
 • 29“ bicykle sú mierne rýchlejšie, trochu neisté v zákrutách a výjazdoch

Rozdiel medzi týmito typmi bicyklov si bližšie rozoberieme taktiež v jednom z našich článkov v budúcnosti.

2. Krosové a trekingové bicykle

Crossové bicykle tvoria dnes najpočetnejšiu skupinu bicyklov. Tento typ bicykla predstavuje hybrid medzi cestným a horským bicyklom a práve preto si ho kupuje mnoho ľudí. Typický krosový bicykel sa kostrou podobá na bicykel horský (MTB), má ale vzpriamenejší posed a užšie plášte. Vďaka tomu je vyhľadávaný mnohými cykloturistami, keďže sa hodí ako na spevnené cesty, tak aj do ľahšieho terénu. Krosové bicykle sa vyznačuju tým, že majú navarené úchyty pre blatníky, nosiče, stojany atď. čo u čistokrvných horských bicykloch nenájdete.

3. Mestské / Touringové bicykle

Mestské bicykle ako už názov samotný vraví, sú určené ako dopravný prostriedok v mestskej premávke. Mnoho ľudí sa začína inšpirovať vyspelejšími západo a severoeurópskymi krajinami a ako dopravný prostriedok uprednostňuje bicykel pred osobným automobilom. Počet predaných kusov mestských bicyklov teda neustále rastie.

Na trhu je množstvo konfigurácií mestských bicyklov. Či už bicykle s 1 alebo viac prevodmi, s 26“ alebo 28“ kolesami, atď. Mestské bicykle majú zvyčajne veľmi jednoduchý vzhľad. Typické pre tieto bicykle je, že majú osadené blatníky, tenké plášte a veľmi pohodlný vzpriamený posed. Hlavným poznávacím znakom je kryt reťaze bicykla, ktorý umožňuje cestovať v civilnom oblečení bez strachu o to, že sa Vám Vaše šaty, alebo nohavice zavadia do reťaze.

4. Cestné bicykle

Cestné bicykle sú určené pre jazdu po spevnených a kvalitných cestných komunikáciach. Bicykle z tejto kategórie dosahujú najvyššie rýchlosti zo všetkých kategórií bicyklov, ktoré v tomto článku uvádzame. Hlavne z tohto dôvodu sú určené na športovú a pretekársku jazdu. Charakteristickým znakom cestných bicyklov sú veľké 28“ kolesá s veľmi úzkymi plášťami a taktiež typické zahnuté riadidlá, ľudovo nazývané „barany“.

Pri výbere cestného bicykla je dôležité vedieť, k akému účelu ho budete používať. Ak chcete na bicykli závodiť, tak pre Vás budú vhodné závodné špeciály. Tieto bicykle majú dlhší posed, sú veľmi ľahké (6-7 kg) a nájdete na nich najmodernejšie technológie. Tieto typy bicyklov sú veľmi drahé a mnohokrát dosahujú ceny osobných automobilov. Keďže sú stavané za účelom čo najväčšej rýchlosti, pohodlia si na nich veľa neužijete. Ak hľadáte bicykel len pre rekreačnú športovú jazdu, tak vhodnými typmi pre Vás budú lacnejšie bicykle. Tieto bicykle majú menej kvalitné rámy ako závodné špeciály, ale sú tvarované tak, aby Vám zabezpečili čo najväčšie pohodlie.

5. BMX a Freestyle bicykle

Sa radia medzi bicykle, ktoré sú veľmi obľúbené najmä u mládeže. Vo väčšine prípadov disponujú 20“ kolesami ale môžete nájsť aj bicykle s kolesami o priemere 26“. Bicykle sú určené na predvádzanie rôznych skokov a trikov na umelých ako aj prírodných prekážkach. U týchto bicyklov nájdete zvyčajne len 1 prevod a buď žiadnu alebo len 1 brzdu. Brzdy sú odstránené kvôli trikom, keďže s ich prítomnosťou by niektoré „čísla“ neboli možné.

6. Zjazdové bicykle (DH – DownHill)

Veľmi sa podobajú na horské bicykle, ktoré majú odpruženú prednú vidlicu, no líšia sa od nich veľkosťou zdvihu odpruženia. Tieto bicykle majú veľmi vysoké zdvihy predného odpruženia v rozsahu 150 mm a viac. Vďaka tomuto veľkému zdvihu je stúpanie do kopca takmer nemysliteľné a preto sú určené primárne len na jazdu z kopca v extrémne náročných terénoch. Jazda na nich je naozajstným pôžitkom.

7. Detské bicykle

Samostatnou kategóriu sú bicykle určené pre deti. Detské bicykle sú zvyčajne vybavené krytmi reťaze aby sa dieťa nezranilo. Bicykle pre najmenších majú taktiež veľmi často pomocné kolieska. Veľkosti uvádzané pri detských bicykloch znamenajú na rozdiel od ostatných kategórií nie veľkosť rámu, ale priemer kolies. Najbežnejšie veľkosti sú 12“, 16“, 20“ a 24“. Bicykle sú rozdelené do kategórií pre chlapcov a pre dievčatá – ako to už býva zvykom :-).

Pri výbere detského bicykla je potrebné myslieť na to, že deti rýchlo rastú. Neodporúčame ale kupovať bicykle, ktoré budú deťom dobré až za 1-2 roky, pretože jazda bude pre nich utrpením a nie pôžitkom.

8. Dámske bicykle

Predposlednou kategóriu sú bicykle pre ženy. Táto kategória vlastne ani nie je sama o sebe kategóriou. Totižto každá z vyššie uvedených kategórií má modely bicyklov určené ako pre mužov tak aj pre ženy. Rozdiel medzi ženskými a mužskými bicyklami je v tvare rámu a celej stavbe bicykla. Keďže ženy majú odlišnú anatómiu tela ako muži, bicykle sú upravené presne podľa ich potrieb. Dámske bicykle majú kratšie, menšie a nižšie položené rámy, iné tvary sedadiel, tenšie madlá atď. Iné sú aj odpruženia bicykla, keďže ženy zvyčajne vážia menej, pružiny vo vidliciach sú mäkšie ako pri bicykloch pánskych. Na záver je treba dodať, že dámske bicykle sa odlišujú aj po dizajnovej stránke a to hlavne vo farbe bicykla :-).

9. Elektro bicykle

Poslednou kategóriu je kategória elektro bicyklov. Elektro bicykle sú na Slovensku pomerne novinkou. Sú to bicykle, ktoré majú elektromotor, ktorý pomáha pri ceste do kopca. Tieto bicykle sú vhodné najmä pre starších ľudí, ktorí majú menej síl, ale určite dobre poslúžia aj ostatným vekovým kategóriam. Vďaka elektromotoru, ktorý pomáha pri jazde do kopca, má jazdec viac síl a teda dokáže prejsť dlhšiu vzdialenosť a užiť si cestu.

Záver

Na záver dodáme, že vybrať si správny typ bicykla je veľmi dôležité a výberu preto treba venovať dostatok času. Nižšie uvádzame tabuľku kategórií bicyklov, ktoré sme v našom článku neuviedli, pretože sú špecifické pre úzke skupiny ľudí a teda nie sú veľmi rozšírené, ale s ktorými sa môžete stretnúť. Taktiež by sme Vás radi odkázali na náš ďalší článok, ktorý aktuálne pripravujeme (a neskôr tu nájdete odkaz priamo naňho), v ktorom nájdete veľkostné tabuľky bicyklov. Ďakujeme za Vašu pozornosť a dúfame že sa Vám článok páčil. Ak áno, podporte nás prosím zdieľaním na sociálnych sieťach, prípadne sa taktiež zaregistrujte do nášho newslettru.

Tabuľka s ďalšími kategóriami bicyklov

4X (fourcross)
Bicykle z tejto kategórie su určené pre fourcrossové preteky. V týchto pretekoch súťažia štyria jazdci na krátkej trati so skokmi a klopenými zákrutami. Bycikle sa vyznačujú špeciálnou pretekárskou geometriou určenou práve pre tieto typy tratí.
All Mountain/Enduro Jedná sa o celoodpružené horské bicykle určené pre ťažký terén. Zdvihy odpruženia sa pohybujú v rozmedzí 130 až 160 mm, u kategórie Enduro, je to (100 až 130mm).
Cruisery
Bicykle podobajúce sa svojou stavbou rámu na motocykle typu chopper. Tieto bicykle majú vysoko umiestnené riadítka a natiahnutý posed. Bicykle sú stavané skôr na efekt, než na účel dopravného prostriedku.
Cyklokros
Špeciálne bicykle určené na pretekársky cyklokros.
Dirt
Bicykle – „špeciály“, určené pre skokanské disciplíny. Tieto bicykle sú teda často vo vzduchu a preto musia byť malé, maximálne obratné a musia vydržať tvrdé dopady.
Fitness bicykle Fitness bicykle sú veľmi podobné bicyklom cestným. Majú ale rovný volant a pohodlnejší posed. Slúžia na kondičné jazdenie.
Freeride
Tieto bicykle charakterizuje skôr zjazdový posed a ešte vyššie zdvihy odpruženia, než ponúka kategória All Mountain, približne 150 až 200 mm. Jedná sa o bicykle do vysoko náročného terénu, u ktorých je kladený hlavný dôraz na odolnosť a výbornú ovládateľnosť.
Triatlon/Časovka
Odnož cestných bicyklov. Sú určené na triatlonové preteky a cestné preteky v časovkách. Charakterizuje ich špeciálna geometria a aerodynamický posed. Pohodliu je nadradená rýchlosť a výkon.
XC full suspension XC teda Cross Country. Jedná sa o celoodpružené bicykle určené na cross country, teda jazdu krajinou. Sú vhodné v akomkoľvek teréne. Dá sa povedať že XC full suspension bicykle sú vlastne horské bicykle s odpruženou zadnou stavbou rámu a odpruženou prednou vidlicou.
XC hardtail
To isté ako v predošlej kategórii, akurát že bicykel nemá odpruženú zadnu stavbu rámu. Predná vidlica môže ale nemusí byť odpružená.

6 comments for “Ako si vybrať správny typ bicykla

Pridaj komentár

Viac:
Kam na bicykel v okolí mesta Prešov – Cyklovýlet (Tri jelene)

Je obdobie jari. Vhodné obdobie na začatie cyklistickej sezóny. Rád by som Vás preto zobral na jeden zo svojích najobľúbenejších...