Ako si vybrať správnu cyklistickú prilbu?

Futuristická cyklo helma

Futuristická cyklo helma

Cyklistická prilba (alebo aj cyklistická helma) je dôležitým ochranným prvkom pri jazde na bicykli. Výber správnej prilby by preto nemal byť zanedbaný a malo by sa mu venovať dostatok času.

Ako už titulok článku napovedá, rozoberieme si v ňom ako si vybrať správnu cyklistickú helmu. Zameriame sa nielen na ochranné vlastnosti prilby ale aj na to, aby nám helma poskytla požadovaný komfort a cítili sme sa v nej pohodlne.

Obsah

  1. Výber prilby podľa prostredia a štýlu jazdy
  2. Pozor na štruktúru prilby
  3. Komfort a odvetrávanie nie sú o nič menej dôležité
  4. Chcete jazdiť aj v zime?
  5. Farbu ponecháme na Vás
  6. Video pre zhrnutie

Výber prilby podľa prostredia a štýlu jazdy

Ako prvé kritérium pri výbere správnej helmy, je prostredie v akom bude používaná.

Ak jazdíte primárne na cestách, tak je samozrejmé, že si budete vyberať medzi cestnými cyklistickými prilbami.

Ak naopak jazdíte najmä v lese alebo ak jazdíte downhill, mali by ste siahnúť po špeciálnych integrálnych prilbách určených pre downhill (tieto prilby majú integrovaný chránič brady a sú pevnejšie) alebo po free-rideových prilbách.

Medzi ďalšie typy sa radia MTB a TOUR prilby určené pre MTB jazdcov a takzvané CITY prilby určené pre širokú verejnosť.

Osobitnou kategóriou sú juniorské a detské prilby, ktoré sú prispôsobené svojou veľkosťou pre deti.

Pozor na štruktúru prilby

Pri výbere prilby je potrebné dbať na spôsob výroby a štruktúru prilby. V súčasnosti majú všetky metódy, ktoré majú certifikáciu rovnakú pevnosť prilby. Rozdiel je ale v tom ako prilba vyzerá, jej hmotnosti a napríklad aj v šmykových vlastnostiach. Viac sa o rôznych štruktúrach prilieb dočítate v tomto článku.

2 najznámejšie druhy prilieb sú helmy vyrobené pomocou In-Mold technológie a hard-shellové prilby. In-Mold predstavuje technológiu výroby, kedy vnútorná časť prilby je pevne spojená s vonkajšou škrupinou prilby, vďaka čomu sú prilby výrazne ľahšie a majú lepšie vetracie schopnosti so zachovaním vynikajúcich ochranných funkcií.

Hard-shellové prilby, sú naopak výrazne ťažšie, majú obmedzené vetracie schopnosti, ale naopak majú lepšie šmykové vlastnosti, čo môže pri náraze lepšie ochrániť krk a mozog.

Komfort a odvetrávanie nie sú o nič menej dôležité

Prilba Vám musí na hlave dobre sedieť!

S prilbou na hlave sa musíte cítiť pohodlne. Nemala by Vám byť veľká a taktiež by Vás nemala tlačiť. Bočné popruhy by po Vám po zapnutí pod bradu nemali vadiť. Ak Vás škrtia, škrabu, atď. vyskúšajte ich nastaviť do vhodnej polohy, prípadne vyskúšať inú prilbu.

Vnútorný popruh pre obvod hlavy by mal byť nastaviteľný kolieskom alebo páčkami. Prispôsobte si pomocou neho helmu k obvodu Vašej hlavy tak, aby Vám prilba samovoľne nepadala.

Veľmi podstatným faktorom pri výbere prilby je odvetrávanie prilby. V súčasnosti nájdete na trhu veľké množstvo rôzne tvarovaných prilieb s rôznym počtom vetracích otvorov. Niektoré prilby majú na čelnej strane vo vetracích otvoroch natiahnutú sieťku proti hmyzu, ktorá Vám zaručí, že sa Vám hmyze nedostane pod prilbu. Je to naozaj skvelá vecička :-).

Tu by trebalo uviesť, že každý človek sa potí inou intenzitou. Preto neexistuje všeobecná rada, koľko vetracích otvorov by prilba mala mať. Je to silno individuálne.

Chcete jazdiť aj v zime?

Ak plánujete jazdiť na bicykli aj v chladnejších mesiacoch, prípadne aj v zime, potom Vám jednoznačne doporučujeme zaobstarať si prilbu s uzatvarácimi vetracími otvormi.

Vďaka tejto vlastnosti budete môcť v chladných mesiacoch prilbu uzavrieť a tým predísť prechladeniu dutín a iným chorobám s tým spojených,

Farbu ponecháme na Vás

Farba je ďalšia veľmi individuálna vlastnosť. Niekto vyberá farbu podľa pohlavia, iný zas podľa cyklistického oblečenia, ktoré pri jazde nosí.

Farebný výber je dnes naozaj veľký. Je len na Vás pre akú farbu sa rozhodnete. Naše doporučenie ale je, kupovať si prilby výrazných, najlepšie reflexných farieb. Takáto prilba zvýši viditeľnosť v šere a v hmlistom a daždivom počasí, čo spôsobi, že budete lepšie videný či už šoférmi v autách, inými cyklistami alebo okoloidúcimi chodcami.

Video pre zhrnutie

Veríme, že tento článok oceníte a že Vám bude napomocný.

1 comment for “Ako si vybrať správnu cyklistickú prilbu?

Pridaj komentár

Viac:
Spustenie novej verzie nášho internetového obchodu

Ahojte, radi by sme Vám oznámili, že neprestávame pracovať na vylepšovaní nášho internetového obchodu Funes.sk. Snažíme sa Vám načúvať a...